'Tweede Kamer niet op de hoogte van delen van zorgdata'

woensdag 1 juni 2016
timer 2 min
Medische gegevens van Nederlanders worden sinds 1 januari breder gedeeld en geanalyseerd. Minister Schippers (VWS) zou hiervoor toestemming hebben gegeven zonder de Tweede Kamer te informeren. De minister zou een overeenkomst hebben gesloten met Zorgverzekeraars Nederland, Vektis, NZa, IGZ en Zorginstituut Nederland

Dit schrijft de Volkskrant.

 

De Volkskrant is ingelicht door een bezorgde arts, die zich zorgen maakt over de onder meer de ondermijning van het beroepsgeheim van artsen en het gebruik van medische data door commerciële partijen. Daarnaast zou op basis van de gegevens risicoprofilering mogelijk zijn, die stigmatiserend kan uitpakken voor bepaalde bevolkingsgroepen. Deskundigen delen zijn kritiek.



De patiëntgegevens die gedeeld mogen worden, betreffen onder meer declaratiedata, die zorgverzekeraars in handen hebben. Ziekenhuizen en ggz-instellingen beschikken bovendien over een uitgebreide set met zorg- en behandeldata. In september heeft Schippers toestemming gegeven deze twee datasets samen te brengen en te verspreiden via een 'informatiemakelaar'. Ook zorgverzekeraars kunnen deze data opvragen, zonder toestemming van patiënten.

 

Reacties

Deskundigen spreken hun zorgen uit in de Volkskrant over de toestemming die de minister heeft gegeven om de data te delen. Zo zegt bijzonder hoogleraar gezondheidsrecht Jos Dute dat de declaratiegegevens gebruikt gaan worden "voor een ander doel dan de financiële afhandeling van de behandeling". Een woordvoerder van het ministerie van VWS zegt tegen de krant dat de data "geheel geanonimiseerd en beveiligd zijn. VWS heeft de afspraken over het delen van de gegevens niet aan de Tweede Kamer gemeld omdat het parlement eerder zelf heeft aangedrongen op een 'betere organisatie van de informatie-uitwisseling," aldus het ministerie. 

 

De NZa laat weten dat de de suggestie dat alle zorgdata tussen alle partijen gedeeld kunnen worden onjuist is. "De infographic die de Volkskrant heeft gemaakt, is ook onjuist. Het convenant richt zich op aanvragen van de afzonderlijke partijen, afzonderlijk bij Vektis. Die gegevens worden niet gecombineerd door een 'informatiemakelaar' en worden alleen verstrekt wanneer sprake is van een wettelijke grondslag," zo schrijft de zorgautoriteit op haar website.

bron: Skipr

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Tweede Kamer niet op de hoogte van delen van zorgdata'

Lees verder - met dit thema

flash_onNieuws

MO Plek is vanaf nu Mijn PM!

11 mrt om 10:01 uur

Leden van het PraktijkmanagersNetwerk kunnen al jaren gebruik maken van de netwerktool MO Plek. Hierin vind je…

Lees verder »

Vcare en Fonkelzorg over ‘de AI-revolutie’ in de eerste lijn: AI verbetert bereikbaarheid, triage én consulten

5 feb om 15:15 uurtimer5 min

De opkomst van kunstmatige intelligentie-toepassingen in de huisartsenpraktijk gaat razendsnel. Tegelijkertijd…

Lees verder »
Paul Koning tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 16 mei 2024 (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Orthopedisch chirurg Paul Koning nam initiatief tot Prisma en OurMind: ‘AI-toepassingen geven een boost aan het werkplezier van dokters’

16 dec 2024 timer6 min
Orthopedisch chirurg Paul Koning is initiatiefnemer van de platforms Prisma Netwerk en OurMind. Met OurMind wil…
Lees verder »

Agilio ondersteunt praktijken met innovatieve tools: ‘Goede patiëntenzorg begint met tevreden personeel’

5 dec 2024 timer5 min

In de huisartsenzorg ligt de focus uiteraard vaak op de directe patiëntenzorg. Volgens Hein Vrins en Esther…

Lees verder »

Bellen met Lotte: Complete telefonieoplossing die voor rust en overzicht in de praktijk zorgt

1 okt 2024 timer4 min

Bellen met Lotte biedt een complete telefonieoplossing voor de eerstelijnszorg om zorgverleners weer tijd te…

Lees verder »

Agilio Verbetertraject: Continu verbeteren van de praktijkvoering, patiëntenzorg én teamsamenwerking

17 sep 2024 timer5 min

Agilio Software Nederland biedt als kennisprovider een nieuw traject aan waarin praktijkmanagers op basis van…

Lees verder »

Infomedics introduceert Declaratieservice Plus: ‘Kwaliteit en cashflow van de praktijk verbetert en declaratieproces wordt efficiënter’

11 sep 2024 timer5 min

Infomedics is van een relatief kleine factoringaanbieder in vijftien jaar uitgegroeid naar een alom aanwezige…

Lees verder »

‘One-stop-shop’ voor ICT in de eerstelijnszorg: Cobbler focust op veiligheid, innovatie en proactieve ondersteuning

9 sep 2024 timer4 min

Cobbler is een ICT-dienstverlener speciaal voor de eerstelijnszorg. Hun doel is om alle ICT-vraagstukken over…

Lees verder »