“Beveiliging informatie laat vaak te wensen over”

vrijdag 5 december 2014
timer 3 min
Dossiervorming is tegenwoordig van vitaal belang. Teamconcept, horizontale doorverwijzing, specialisatie; het vraagt allemaal om transparante informatie om de patiënt te leveren wat hij vraagt: optimale zorg. Voor praktijkvoering is het dan ook van het grootste belang dat hier op de juiste manier mee wordt omgegaan.

Op het congres Praktijkorganisatie Anno Nu is Pieter Schram een van de sprekers. Zijn sessie gaat over de softwarematige work-around van het patiëntendossier, oftewel privacy en veiligheid. Pieter Schram is directeur van Vertimart. Vertimart is leverancier van Exquise – het meest gebruikte software programma bij tandartsen voor klantenregistratie, dossiers en facturatie.

                                

Beveiliging

“Optimale beveiliging betekent voor mij dat je moet voldoen aan de norm NEN7510, dat is de norm die is ontwikkeld door het Nederlands Normalisatie-instituut voor informatiebeveiliging voor de zorgsector. Maar je moet ook aan meer praktische zaken denken. Bijvoorbeeld niet alleen back-up binnen de praktijk maar ook daarbuiten, in verband met diefstal of brand.  En je moet rekening houden met hoe er gewerkt wordt in de tandartspraktijk: wie heeft op welke manier toegang tot welke informatie?”


Maar volgens Schram laat de huidige beveiliging in praktijken vaak te wensen over. Het maken van dagelijkse back-ups wordt vaak niet gedaan, of op de verkeerde manier. “ Het maken van back-ups op steeds hetzelfde medium bijvoorbeeld of er wordt niet  per dag van de week een verschillende USB stick gebruikt, wat wel nuttig is. Computersystemen zijn namelijk makkelijk toegankelijk voor onbevoegden.”

 

Software

Software kan daarbij zeker helpen, zegt Schram. Zo noemt hij het werken volgens rollensysteem waarbij de rol van iemand in de organisatie bepaalt welke informatie voor diegene wordt ontsloten of juist niet. “Maar ook op het gebied van dossiervorming kan het systeem vaak verbeterd worden. Je kan bijvoorbeeld op basis van wizards zorgen dat informatie eenduidig wordt ingevoerd. Hierdoor wordt een grotere volledigheid van informatie bereikt en vooral ook eenduidigheid zodat iedereen weet waar gewenste informatie wordt ingevoerd/ opgevraagd. Daarnaast kan goed ingeregelde software een praktijk ‘ontzorgen’ op het gebied van administratieve handelingen, waardoor er meer tijd beschikbaar is voor zorg. En het systeem kan de gebruiker ook wijzen op de te volgen procedures waardoor minder fouten worden gemaakt.”

 

Congres Praktijkorganisatie Anno Nu

Praktijkorganisatie Anno Nu op 13 december in Utrecht gaat over het implementeren van regelgeving en richtlijnen.  
Pieter Schram geeft op het congres de workshop:  Softwarematige workaround: implementatie, beveiliging en NEN-norm.  Aanmelden voor het congres kan nog. Ga naar   www.praktijkannonu.nl  voor meer informatie en aanmelden.

 

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
“Beveiliging informatie laat vaak te wensen over”

Lees verder - met dit thema

flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uur

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
flash_onNieuws

MO Plek is vanaf nu Mijn PM!

11 mrt om 10:01 uur

Leden van het PraktijkmanagersNetwerk kunnen al jaren gebruik maken van de netwerktool MO Plek. Hierin vind je…

Lees verder »

Vcare en Fonkelzorg over ‘de AI-revolutie’ in de eerste lijn: AI verbetert bereikbaarheid, triage én consulten

5 feb om 15:15 uurtimer5 min

De opkomst van kunstmatige intelligentie-toepassingen in de huisartsenpraktijk gaat razendsnel. Tegelijkertijd…

Lees verder »
Paul Koning tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 16 mei 2024 (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Orthopedisch chirurg Paul Koning nam initiatief tot Prisma en OurMind: ‘AI-toepassingen geven een boost aan het werkplezier van dokters’

16 dec 2024 timer6 min
Orthopedisch chirurg Paul Koning is initiatiefnemer van de platforms Prisma Netwerk en OurMind. Met OurMind wil…
Lees verder »

Agilio ondersteunt praktijken met innovatieve tools: ‘Goede patiëntenzorg begint met tevreden personeel’

5 dec 2024 timer5 min

In de huisartsenzorg ligt de focus uiteraard vaak op de directe patiëntenzorg. Volgens Hein Vrins en Esther…

Lees verder »

Bellen met Lotte: Complete telefonieoplossing die voor rust en overzicht in de praktijk zorgt

1 okt 2024 timer4 min

Bellen met Lotte biedt een complete telefonieoplossing voor de eerstelijnszorg om zorgverleners weer tijd te…

Lees verder »

Agilio Verbetertraject: Continu verbeteren van de praktijkvoering, patiëntenzorg én teamsamenwerking

17 sep 2024 timer5 min

Agilio Software Nederland biedt als kennisprovider een nieuw traject aan waarin praktijkmanagers op basis van…

Lees verder »